Zdrowe miejsce pracy – ergonomia i powietrze

Powietrze w pracy

To, że wiele zanieczyszczeń jest niewidocznych wcale nie oznacza, że powinny być one ignorowane.

Mogą być one jednak przyczyną różnego rodzaju reakcji alergicznych pracowników, jak i chorób przenoszonych drogą powietrzną. Może to doprowadzić do tego, że większość pracowników zacznie chorować, co znacząco wpłynie na funkcjonowanie firmy.

Meble biurowe w zgodzie z czystym powietrzem

Aby zapobiec zbiorczej epidemii w firmie, możesz odpowiednio zadbać o jakość mebli, znajdujących się w miejscu pracy. Meble biurowe tego rodzaju powinny być zatem wytworzone z materiałów nietoksycznych lub odpowiednio mało toksycznych, dzięki czemu zapewnią zdrowie funkcjonowanie ich użytkownikom. Warto pamiętać, że wiele produktów takich jak meble, panele podłogowe, farby podczas użytkowania uwalniają do powietrza substancje, które często mają toksyczny charakter (np. panele podłogowe mogą uwalniać formaldehyd, panele zawierające PCW to z kolei uwalnianie ftalanów, które mają wpływ na układ rozrodczy).  W tym miejscu warto również zadbać o jak najwięcej roślin, które będą mogły umilać czas, cieszyć zmęczone oczy Twoich współpracowników, jak również pozwolą uporać się z CO2 i jonizacją w pomieszczeniach.

Mata ochronna pod krzesło

Zwykle na wyposażeniu biur są fotele biurowe z kółkami, które w trybie stałym, przemieszczają się po podłodze, powodując jej wycieranie się i uwalnianie do powietrza pyłów o różnym składzie. Warto tę podłogę osłonić matą ochronną pod fotel. Jedne z najgrubszych podkładek pod fotel oferuje marka Robelit.

Niestabilnie to zdrowo i wygodnie – poduszki do siedzenia

Aby praca w firmie mogła być przyjemnością, a nie katorgą, warto również zadbać o odpowiednią wygodę pracowników. Pomogą w tym w szczególności różnego rodzaju poduszki do siedzenia, które często używane są jako materiały, na których można siedzieć. Dzięki temu ból pleców optymalnie się zmniejsza, co pozwala na przybranie wygodniejszych i bardziej zdrowych pozycji w czasie pracy.

Oczyszczacze powietrza – obecnie to must have każdego biura

Badania naukowe wskazują, że powietrze w pomieszczeniach może być nawet do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz! Agencja Ochrony Środowiska USA (EPA) jest zdania, że problem jakości powietrza w pomieszczeniach to problem zdrowia publicznego i postawiła go w grupie 5 największych problemów tego typu. Jak wcześniej pisaliśmy nawet idealna czystość w mieszkaniu lub biurze nie wyeliminuje kurzu, roztocza, wirusów, pleśni, sierści zwierząt domowych, czy cząstek farb i lakierów z eksploatacji podłóg. Dlatego ważne jest by w biurze lub mieszkaniu użytkować oczyszczacz powietrza. Wysokiej jakości oczyszczacze powietrza usuwają 99,97% zanieczyszczeń powietrza już od wielkości 0,3 mikrona, w tym smog (pyły PM2.5, PM10, benzopireny i inne), wirusy i drobnoustroje, zarodniki pleśni, pyłki, roztocza, mikroby i alergeny, zanieczyszczenia z sierści/naskórek zwierząt domowych oraz dym tytoniowy.

Oczyszczacz powietrza Fellowes Aeramax DB55 dostępny  na ErgoPoint.com.pl

Oczyszczacz powietrza Fellowes Aeramax DB55

Działanie oczyszczaczy powietrza powinno iść w parze z działaniem nawilżaczy powietrza, ponieważ tylko wtedy jakość powietrza jest odpowiednia dla człowieka.

2 odpowiedzi na “Zdrowe miejsce pracy – ergonomia i powietrze”

  1. Od pewnego czasu mam poduszkę ergonomiczną tego rodzaju i nie mogę uwierzyć, jak dużą robi to różnicę dla mojego kręgosłupa. Polecam wszystkim, zarówno poduszkę, jak i ciekawą treść tego artykułu!

Możliwość komentowania została wyłączona.