Zdrowe miejsce pracy, czyli jakie?

Miejsce pracy jako azyl

Miejsce pracy, w którym spędzamy wiele czasu powinno być przede wszystkim odpowiednio przystosowane do naszych udogodnień, jak i odpowiadać standardom wygody oraz komfortu.

Zdrowie miejsce pracy to zatem podstawa odpowiedniej efektywności, jak i jakości samej pracy. Miejsce tego rodzaju powinno być przede wszystkim odpowiednio urządzone, aby cieszyło zarówno nasze oko, jak i zmysły.

Ergonomia pracy – o co chodzi?

Dobrze organizacyjnie stworzone miejsce pracy powinno być przestronne oraz praktyczne, aby z łatwością mieć dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy przy pracy. Ergonomia pracy to niezwykle ważny czynnik, którego skorzystało już wiele firm oraz wiele osób prywatnych. Do ergonomii pracy zaliczamy między innymi wyposażenie miejsca pracy w takie produkty jak:

  • 1. strefa pleców i nóg (fotel ergonomiczny i krzesło ergonomiczne, fotel dla dzieci, biurko ergonomiczne, biurko regulowane dla dziecka, biurko elektryczne, podnóżek biurowy, poduszka do siedzenia, podpórka pod plecy)
  • 2. strefa nadgarstków (podkładka pod nadgarstek, podkładka pod mysz, podkładka przed klawiaturę, szuflada na klawiaturę, mysz pionowa, trackball),
  • 3.strefa karku i głowy (uchwyt na monitor, podstawka pod monitor, podstawka pod laptop, stanowisko do pracy stojącej, filtr prywatyzujący, podstawka pod dokumenty),
  • 4. oświetlenie i czyste powietrze (oczyszczacz powietrza, nawilżacz powietrza, lampa LED),
  • 5. organizacja pracy i wyposażenie biura (ramka magnetyczna, tabliczki przydrzwiowe, skrzynka na klucz, pióro dla leworęcznych, przybory szkolne, wyposażenie biura, pojemnik na dokumenty, sorter na dokumenty, kieszenie magazynowe, wyposażenie magazynu).

Pozwalają one znacząco zredukować efekty zdrowotne przyjmowania w pracy długotrwałej pozycji siedzącej. Warto zadbać o to, aby miejsce tego rodzaju miało odpowiedni dostęp do światła oraz wentylacji. Czyste powietrze to w biurach kluczowa sprawa, ze względu na narażenie na drobnoustroje, efekty pracy wielu urządzeń jak pył z drukarek laserowych, czy jonizacja powietrza. Polecamy wtedy odpowiedni profesjonalny oczyszczacz powietrza dla biur.

W firmie

Współcześnie firmy czynią znaczne postępy w tworzeniu miejsc pracy, które odpowiednio wpływają na jakość zdrowia pracowników. Promując zdrowe środowisko pracy, firmy mogą dzięki temu zmniejszyć liczbę nieobecności czy niespodziewanych zachorowań. Pozwala to na zwiększenie wydajności oraz efektywności pracowników, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie zysków w firmie. Dodatkowo, tworzy się miejsca tego rodzaju również z myślą o pracownikach, którzy chcieliby odejść z pracy.

2 odpowiedzi na “Zdrowe miejsce pracy, czyli jakie?”

  1. To prawda, od dłuższego czasu tworzę ergonomiczne miejsca pracy, przez co zyski stale rosną.

Możliwość komentowania została wyłączona.